Wspólne Forum UE ds. cen transferowych
Wspólne Forum UE ds. cen transferowych zostało oficjalnie powołane decyzją Komisji Europejskiej z dnia 22 grudnia 2006 roku ustanawiającą grupę ekspertów ds. cen transferowych (2007/75/WE) na okres do 31 marca 2011 roku.
Od czasu swojego nieformalnego utworzenia w 2002 roku, Wspólne Forum UE ds. cen transferowych okazało się być pożyteczną platformą dyskusji pomiędzy państwami członkowskimi UE a sektorem prywatnym, która skłoniła Komisję do zaproponowania trzech kodeksów postępowania, przyjętych następnie przez państwa członkowskie Rady Europejskiej. Ponadto Komisja przyjęła kilka dokumentów w oparciu o prace Wspólnego forum UE ds. cen transferowych.
Ze względu na duże znaczenie problemów podatkowych związanych z kwestią cen transferowych w kontekście rynku wewnętrznego oraz na pozytywne doświadczenia z działalności Wspólnego Forum, Komisja swoją decyzją z dnia 25 stycznia 2011 roku przedłużyła działanie Wspólnego Forum do 31 marca 2015 roku (2011/C 24/3).
Cele organizacji
Głównym celem działalności Wspólnego Forum ds. cen transferowych jest pomaganie i doradzanie Komisji Europejskiej przy rozwiązywaniu problemów podatkowych związanych z cenami transferowymi. Do zadań Wspólnego Forum należy:
- stworzenie platformy do dyskusji pomiędzy przedsiębiorcami i specjalistami reprezentującymi krajowe administracje podatkowe na temat problemów związanych z cenami transferowymi, które stanowią przeszkodę dla transgranicznej działalności handlowej wewnątrz Unii Europejskiej,
- doradzanie Komisji Europejskiej przy rozwiązywaniu problemów podatkowych związanych z cenami transferowymi,
- pomaganie Komisji w znajdowaniu praktycznych rozwiązań zgodnych z Wytycznymi OECD dotyczącymi cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych i administracji podatkowych, w celu doprowadzenia do bardziej jednolitego stosowania zasad dotyczących cen transferowych w całej Unii Europejskiej.
Skład organizacji
Wspólne Forum UE ds. cen transferowych składa się z:
- przedstawicieli każdego państwa członkowskiego,
- 16 przedstawicieli sektora prywatnego,
- przewodniczącego wyznaczanego przez Dyrektora Generalnego ds. Podatków
i Unii Celnej.
Okres kadencji członków Wspólnego Forum wynosi 2 lata. Pełnią oni swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub do upłynięcia ich kadencji, przy czym kadencja jest odnawialna.
Dodatkowo, w trybie doraźnym przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału
w pracach Wspólnego Forum zewnętrznych ekspertów posiadających określone kompetencje.
Dokumentacja cen transferowych UE >>