Wytyczne OECD w sprawie cen transferowych
Zagadnieniem cen transferowych z ramienia OECD zajmuje się Komitet Spraw Podatkowych. W 1979 roku stworzył on raport „Ceny transferowe a przedsiębiorstwa wielonarodowe”. Raport ten został uchwalony przez Komitet 27 czerwca 1995 roku jako „Wytyczne w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych”, a 13 lipca 1995 roku Rada OECD zatwierdziła go do publikacji.
Od czasu swojego powstania Wytyczne były wielokrotnie modyfikowane i rozszerzane. Wzbogacono je m.in. o treść następujących dokumentów:
- Raport o dobrach niematerialnych i usługach,
- Raport na temat porozumień o podziale kosztów,
- Raport o wytycznych w sprawie monitorowania procedur dotyczących Wytycznych OECD w sprawie cen transferowych i zaangażowania środowisk gospodarczych,
- Raport o wytycznych dotyczących uprzednich porozumień w sprawie cen transferowych w ramach postępowania polubownego,
- Raport na temat cen transferowych związanych z restrukturyzacją działalności gospodarczej przedsiębiorstw.
Obecnie obowiązuje edycja Wytycznych z lipca 2010 roku uwzględniająca wszystkie powyższe zmiany.
Wytyczne zostały stworzone w celu wskazania administracjom podatkowym oraz przedsiębiorstwom wielonarodowym sposobów wzajemnie satysfakcjonujących rozwiązań kwestii związanych z cenami transferowymi, minimalizujących ewentualne konflikty pomiędzy administracjami podatkowymi oraz między administracjami podatkowymi a przedsiębiorstwami wielonarodowymi, co pozwala unikać kosztownych procesów.
Skupiają się na zastosowaniu zasady pełnej konkurencji w celu oszacowania cen transferu pomiędzy przedsiębiorstwami powiązanymi.
Ponadto, Wytyczne przedstawiają metody wyceny oraz handlowe i finansowe warunki, które należy uwzględnić w analizie transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.
Do korzystania z Wytycznych zachęcane są zarówno administracje państw członkowskich w krajowej praktyce wyceny transferu, jak i podatnicy, którzy chcą ocenić czy stosowane przez nich ceny transferu są zgodne z zasadą pełnej konkurencji.