Wprowadzenie
Na przełomie lat 2007/2008 Norwegia wprowadziła specjalne wymagania w zakresie informowania i dokumentowania cen transferowych. Szczegółowe wymagania dotyczące dokumentowania stanowią uzupełnienie i rozszerzenie powszechnych obowiązków dokumentacyjnych wprowadzonych w życie przepisami Ustawy o rozliczaniu podatku.
Wymagania w stosunku do składania informacji
Szczególne wymagania w zakresie informowania o cenach transferowych pociągają za sobą obowiązek wypełniania osobnego formularza, w którym określa się charakter i przedmiot transakcji oraz zaległe płatności w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Formularz ten może zostać wypełniony jako załącznik do rocznego zeznania podatkowego. Formularz w większości opiera się na zasadzie „zaznaczania odpowiedniej rubryki”. Wymaga także od podatnika podania skrótowych informacji na swój temat, włączając w to opis branży, w której podatnik działa i informacji na temat tego czy przechodził istotną reorganizację w ciągu danego roku. Wymagana jest także krótka informacja na temat powiązań podatnika z innymi przedsiębiorstwami oraz lokalizacją tychże przedsiębiorstw. W swej dalszej części, formularz wymaga informacji na temat godziwej wartości oraz rodzaju kontrowanych transakcji, które podatnik realizował w ciągu roku, a także salda płatności zaległych w transakcjach z podmiotami powiązanymi w ciągu danego roku.
Wymogi dokumentacyjne
Szczególne wymagania dokumentacyjne w stosunku do cen transferowych są stosowane jedynie na żądanie władz podatkowych. Jeśli tak się stanie, podatnik ma obowiązek dostarczyć taką dokumentacje w ciągu 45 dni od wysunięcia żądania przez odpowiednie władze. Dokumentacja może zostać przygotowana w językach: norweskim, szwedzkim, duńskim bądź angielskim, a minimalny okres jej przechowywania wynosi 10 lat liczonych od końca roku podatkowego.
Wymagania dokumentacyjne są rozwijane w przepisach pomocniczych wydanych przez Ministerstwo Finansów 7 grudnia 2007 roku i dodatkowo wyłożone przez w Wytycznych Inspektoratu Podatkowego. Dostępne jest nieoficjalne tłumaczenie tych dokumentów na język angielski – patrz punkt 9. Przepisy pomocnicze wprowadzają wymóg informowania o:
- przedsiębiorstwie, grupie kapitałowej oraz prowadzonej działalności,
- charakterze i zakresie kontrolowanych transakcji,
- analizie funkcjonalnej,
- wyborze i zastosowaniu metody ustalania cen transferu,
- analizie porównywalności.
Co więcej, istnieją przepisy skupiające się na zagadnieniach finansowych, usługach scentralizowanych oraz wartościach niematerialnych. Regulacje zawierają ogólny zapis określający, iż zakres informacji, wyjaśnień i analiz, powinien być dostosowany do wartości i stopnia złożoności transakcji, a w razie konieczności zapewniający władzom podatkowym możliwość oceny czy cena i warunki transakcji były zgodne z zasadą ceny rynkowej.
Podatnik nie jest wstępnie zobowiązany do przygotowywania analiz w oparciu o bazy danych. Pod pewnymi warunkami dokumentacja może początkowo zostać dostarczona bez analizy porównywalności. W takim przypadku przedsiębiorstwo powinno wytłumaczyć dlaczego taka analiza nie została przygotowana oraz przedstawić oceny finansowe i analizy, które były podstawą dla wyznaczania ceny transferu na danym poziomie oraz wyjaśnić dlaczego uznano, że odpowiadają one zasadzie ceny rynkowej. Władze podatkowe po przeprowadzeniu oceny otrzymanych dokumentów mogą zażądać od przedsiębiorstwa przygotowania analizy porównywalności. Podatnik powinien otrzymać na jej przygotowanie 60 – 90 dni.
W stosunku do transakcji niematerialnych stosuje się pewne wyjątki. Transakcje są uznawane za niematerialne, jeśli mają charakter jednostkowy, ograniczone znaczenie gospodarcze lub nie zostały zakwalifikowane jako zasadnicza działalność przedsiębiorstwa.
Zakres obowiązków dokumentacyjnych i informacyjnych
Specjalne zasady w zakresie informowania i dokumentowania zagadnień związanych z cenami transferowymi dotyczą zarówno transakcji transgranicznych, jak i realizowanych na rynku krajowym.
Oba obowiązki – dokumentacyjny i informacyjny, stosuje się odpowiednio do transakcji pomiędzy stałym zakładem przedsiębiorstwa oraz innymi częściami takiego przedsiębiorstwa.
Obowiązek informowania w zakresie cen transferowych ma szersze zastosowanie w stosunku do większego grona podmiotów, niż bardziej wymagający obowiązek dokumentacyjny. To, które podmioty są do niego zobligowane wynika z przepisów sekcji 4 – 12 Ustawy o rozliczeniu podatku, z uwzględnieniem przepisów wynikających z regulacji pomocniczych.
W punkcie 9 znajduje się link do nieoficjalnego tłumaczenia na język angielski sekcji 4 -12 Ustawy o rozliczeniu podatku oraz odpowiednich przepisów pomocniczych.
Obowiązek informacyjny dotyczy przedsiębiorstw wypełniających zeznanie podatkowe zgodnie z przepisami Ustawy o rozliczeniu podatku, chyba, że:
- w ciągu roku podatkowego dany podmiot zrealizował transakcje kontrolowane, których skumulowana wartość godziwa była mniejsza niż 10 milionów koron, oraz
- saldo płatności zaległych w transakcjach z przedsiębiorstwami lub podmiotami powiązanymi na koniec roku podatkowego jest niższe od kwoty 25 milionów koron.
Definicja przedsiębiorstwa powiązanego znajduje się w literach a – d sekcji 4 – 12 Ustawy o rozliczeniu podatku. Więcej informacji znajduje się w punkcie 3 powyżej.
Jeśli chodzi o obowiązek dokumentacyjny, to zwolnione są z niego podmioty należące do kategorii małych lub średnich grup, tzn. takich, które wraz z podmiotami powiązanymi w przeciągu rozpatrywanego roku finansowego:
- zatrudniały mniej niż 250 pracowników, lub
- ich przychody ze sprzedaży nie przekroczyły 400 milionów koron, lub
- suma bilansowa nie przekroczyła 350 milionów koron.
Zwolnienia w stosunku do podmiotów należących do małych i średnich grup nie stosuje się jednak w sytuacji, gdy podatnik przeprowadza transakcje lub ma płatności zaległe w stosunku do podmiotu powiązanego, który ma siedzibę w państwie, od którego Norwegia nie może żądać informacji o dochodach i majątku takiej drugiej strony transakcji zgodnie z postanowieniami umów międzynarodowych. Wyłączenie to nie stosuje się także do żadnego podmiotu płacącego specjalny podatek na podstawie Ustawy o opodatkowaniu działalności petrochemicznej.
Wejście w życie
Szczególne wymagania dokumentacyjne w zakresie cen transferowych, mają moc w stosunku do transakcji, które są realizowane od dnia 1 stycznia 2008 roku. Szczególne wymagania informacyjne w zakresie cen transferowych mają moc począwszy od zeznań podatkowych za rok 2007 i powinny być do takie zeznania dołączone.
|