Władze skarbowe mają prawo weryfikować rynkowość cen ustalanych w transakcjach między podmiotami powiązanymi. Przebieg badania cen transferowych przez organy skarbowe określony jest w prawie podatkowym. Sama procedura badania ma sformalizowaną formę i odbywa się w odpowiednich etapach. Warto zatem, aby podatnicy przeprowadzający transakcje z podmiotami powiązanymi byli świadomi zasad i reguł, którym podlegają. Jest to szczególnie ważne w sytuacji ewentualnej kontroli cen transferowych.
Procedura administracyjno-sądowa dotycząca cen transferowych obejmuje następujące etapy:
- czynności sprawdzające
- kontrola podatkowa
- postępowanie podatkowe w I instancji
- postępowanie podatkowe w II instancji
- postępowanie sądowe przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym
- postępowanie sądowe przed Naczelnym Sądem Administracyjnym
Sankcje za niewykonanie dokumentacji cen transferowych
W momencie, gdy podatnik nie wypełnia lub też niewłaściwie wypełnia obowiązki związane z przedstawieniem organom podatkowym lub organom kontroli skarbowej dokumentacji cen transferowej może podlegać sankcjom.
Sankcje można podzielić na dwie kategorie:
- sankcje bezpośrednio dotyczące podatnika, które są nakładane w oparciu o przepisy podatkowe
- sankcje grożące kierownikowi jednostki / członkom zarządu / dyrektorom finansowym / głównym księgowym, nakładane w oparciu o przepisy karnoskarbowe.
Jeżeli podatnik nie złoży oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych lub będzie on zawierał nieprawdziwe informacje, wówczas ustawodawca ma prawo zastosować sankcje.