/
/
Jak wybrać doradcę do obsługi cen transferowych?

Jak wybrać doradcę do obsługi cen transferowych?

specjalista ceny transferowe

Ceny transferowe nie są już nowym zagadnieniem w kontekście prawa podatkowego i finansowego, a jednak nadal przysparzają bardzo wielu problemów firmom, które są zobowiązane do ich stosowania. Przyczyną jest przede wszystkim wysoki poziom komplikacji przepisów, ale także fakt, że mają one charakter międzynarodowy. Oznacza to, że podmioty, które ustalają ceny transferowe, muszą stosować się zarówno do prawa polskiego, jak i unijnego. Nie wszyscy księgowi czy dyrektorzy finansowi mają dostateczną wiedzę i doświadczenie, aby bezbłędnie interpretować przepisy i implementować narzucane nimi rozwiązania podczas dokonywania transakcji z podmiotami powiązanymi oraz innych transakcji, w ramach których konieczne jest stosowanie cen rynkowych. Z tej też przyczyny wiele firm decyduje się na skorzystanie z usług doradcy, zajmującego się zawodowo zagadnieniem cen transferowych. Czym się kierować, wybierając firmę doradczą? Sprawdź, o co warto zapytać, zanim podpiszesz umowę.

Wykształcenie kierunkowe

Jeśli zwracasz się o pomoc do specjalisty, to oczywistym jest, że zależy ci, aby osoba ta rzeczywiście była fachowcem w swojej dziedzinie. Nie obawiaj się zatem zadać pytania o wykształcenie doradcy lub doradców, którzy ewentualnie będą opiekować się twoją firmą. Z uwagi na poziom skomplikowania zagadnienia, wykształcenie średnie zdecydowanie nie wystarczy. Specjalista od cen transferowych musi posiadać rozległą wiedzę z zakresu różnych, przenikających się obszarów, związanych z prowadzeniem firmy międzynarodowej. Najlepiej widziane są zatem studia na kierunkach związanych z ekonomią, rachunkowością oraz prawem finansowym, a także bankowością i zarządzaniem.

Wiele uczelni oferuje obecnie studia podyplomowe z zakresu cen transferowych. Ich ukończenie również wskazuje na to, iż kandydat do opieki nad twoją firmą posiada do tego gruntowne podstawy. Miej na uwadze, że fachowiec pewien swoich umiejętności nie będzie próbował ukrywać swojego wykształcenia – jeśli na pytanie o stopień i specjalizację otrzymujesz wymijające odpowiedzi, jest to pierwszy sygnał do poszukania alternatywnych opcji.

Doświadczenie zawodowe

Wykształcenie, choć bardzo istotne, jest dopiero podstawą, na której potencjalny specjalista może budować swoje doświadczenie. Od absolwenta studiów magisterskich czy podyplomowych do eksperta z dziedziny cen transferowych, mogącego udzielać fachowych porad firmom, droga jest jeszcze dość daleka. Każda branża i firma mają inną specyfikę. Nawet poszczególne transakcje zawierane pomiędzy tymi samymi podmiotami, mogą znacznie się od siebie różnić. Dlatego też trzeba przestudiować wiele przypadków, aby móc z czystym sumieniem uznać się za eksperta.

Doradcę do obsługi cen transferowych wybieraj zatem również pod kątem doświadczenia zawodowego. Zapytaj, ile lat dana osoba zajmuje się tym zagadnieniem, iloma firmami do tej pory się opiekowała i ile transakcji zweryfikowała, a także przy ilu kontrolach asystowała w toku swojej kariery.

Uniwersalność czy specjalizacja?

Ze względu na specyfikę zagadnienia cen transferowych, zdobycie doświadczenia nie jest wcale łatwe. Wśród doradców będą się zdarzać tacy, którzy mieli do czynienia z bardzo wieloma firmami i – przynajmniej w teorii – gotowi są podjąć się każdego wyzwania, oraz tacy, którzy wyspecjalizowali się w jakiejś konkretnej branży czy też w transakcjach zawieranych w ramach określonych krajów.

Którzy z nich są lepsi i bardziej godni zaufania? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno profesjonaliści w wąskiej dziedzinie, jak i elastyczni fachowcy, mogą wykonywać swoją pracę równie skrupulatnie. Bardziej od dziedziny liczy się umiejętność interpretowania przepisów prawa i optymalizowania podatkowego w ramach obowiązujących przepisów. Jeżeli jednak spotkasz na swojej drodze specjalistę od cen transferowych właśnie w tej dziedzinie, w której działa twoja firma, to właśnie on może się okazać najlepszym wyborem.

Elastyczność i personalizacja

Skoro oczywistym jest, że każda branża i firma mają swoją specyfikę, to trudno oczekiwać, aby w ramach obsługi cen transferowych istniały jakieś uniwersalne zasady i wzorce. Zweryfikuj, na ile wybrany specjalista jest w stanie elastycznie podejść do obowiązków, wynikających ze współpracy z twoją firmą.

Personalizacja to nie ekstrawagancja, ale realna potrzeba. Jeśli profesjonalista nie jest chętny dopasować swoich metod działania do konkretnego klienta a zamiast tego stara się forsować rozwiązania wygodne wyłącznie dla niego samego, wówczas warto kontynuować poszukiwania aby znaleźć kogoś, kto rozumie dynamikę biznesu i nie widzi problemu w konieczności pozostawania elastycznym.

Zakres usług

Bardzo istotnym kryterium podczas wyboru doradcy do obsługi cen transferowych jest zakres usług, jaki ten oferuje. Ponownie do głosu dochodzi specyfika branży i firmy. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, poszczególne podmioty będą potrzebować zróżnicowanych rozwiązań. Poza absolutnymi podstawami, takimi jak przygotowanie dokumentacji cen transferowych czy wytypowanie najlepszej dla danej transakcji metody ustalania cen transferowych, dana firma może potrzebować również bardziej rozbudowanego pakietu usług.

Najlepsi doradcy od cen transferowych przeprowadzają audyty, dzięki którym mamy okazję dowiedzieć się, w którym miejscu się znajdujemy i co trzeba poprawić, aby nasze działania były przejrzyste dla organów kontrolnych, a nasze podatki – możliwie najniższe, oczywiście w ramach obowiązującego prawa. Część doradców nie poprzestaje na samej obsłudze cen transferowych, ale chętnie dzieli się swoją wiedzą, prowadząc szkolenia dla zarządu i personelu. To szczególnie ważne wówczas, gdy perspektywicznie firma chce jednak samodzielnie zajmować się cenami transferowymi. Bardzo pomocna jest także asysta w przygotowaniu wewnętrznej polityki cen transferowych, obejmujących możliwie zuniwersalizowane procedury. Jeżeli korzystanie ze wsparcia podmiotu zewnętrznego traktujesz jako rozwiązanie tymczasowe, a docelowo chcesz, aby cenami transferowymi zajmowali się wyznaczeni do tego pracownicy, koniecznie sprawdź, czy przygotowanie polityki również jest w ofercie interesującego cię doradcy.

Opinie i oceny innych klientów

Nie zawsze warto kierować się opiniami innych ludzi, ale akurat w kwestii cen transferowych jest to jak najbardziej wskazane. Zanim podpiszesz umowę z konkretnym podmiotem, zapoznaj się z ocenami i recenzjami innych klientów, którzy wcześniej korzystali z jej usług. Dowiesz się w ten sposób, czy firma jest godna zaufania i czy podczas współpracy nie występują żadne poważne problemy.

Zwracaj uwagę na źródło opinii. Przewijające się w pasku na dole strony internetowej slajdy z recenzjami są mało wiarygodne – mogły powstać na zlecenie albo zostały całkowicie zmyślone. Szukaj ocen na profilu firmy w Google albo w niezależnych serwisach. Jeśli dla danego podmiotu znalezienie opinii jest niemożliwe, potraktuj ten fakt jako czerwoną flagę.

Chęć do dzielenia się wiedzą

Dobrego specjalistę i pasjonata danej dyscypliny wyróżnia fakt, że chętnie dzieli się on swoją wiedzą i czerpie przyjemność z podnoszenia społecznej świadomości w obrębie tematów, które są mu bliskie. To dlatego jednym z elementów prześwietlania potencjalnego doradcy jest zweryfikowanie zawartości jego strony internetowej, oficjalnych profili w mediach społecznościowych czy kanału na platformie z filmami lub podcastami.

Jeśli strona posiada rozległą sekcję blogową a firma często występuje w roli eksperta oraz publikuje przydatne informacje w różnych dostępnych kanałach – to zdecydowanie jest to partner, któremu warto zaufać.

Nie bez znaczenia jest oczywiście kwestia wynagrodzenia. Warto jednak pamiętać, że „najlepszy” i „najtańszy” rzadko się spotykają. Zagadnienie cen transferowych jest skomplikowane a ich rzetelne stosowanie – niezwykle istotne, dlatego koszt współpracy nie powinien być głównym wyznacznikiem. Oczywiście nie warto też przepłacać – jeśli ktoś ceni swoje usługi wielokrotnie wyżej niż konkurencja, to dobrze jest sprawdzić, czy naprawdę wyróżniają się one aż tak bardzo, by płacić znacznie więcej.

Podobne artykuły

Rodzaje transakcji podlegających obowiązkom dot. cen transferowych – co warto wiedzieć?

Regulacje dot. cen transferowych stanowią sposób na zabezpieczenie interesów państwa poprzez zapobieganie niedozwolonych prawem optymalizacji podatkowych. [...]

Czytaj dalej

Ceny transferowe – najczęstsze wątpliwości

Instytucja cen transferowych nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem po stronie przedsiębiorców. Po pierwsze – odkąd [...]

Czytaj dalej

Ceny transferowe – najczęściej zadawane pytania

Narzędzie uszczelniania wpływów do budżetów państw tytułem odprowadzanych podatków, jakim są restrykcje dotyczące cen transferowych, jest [...]

Czytaj dalej